Miks on magneesium oluline ja kuidas see töötab?

Vaatlus mikroskoobi all ?

Magneesiumi toiteväärtus on tihedalt seotud energia tootmise, hapnikutarbimise, kesknärvisüsteemi funktsioneerimisega, elektrolüütide tasakaalu, glükoosi ainevahetuse ja lihaste aktiivsusega, sealhulgas ka kõige olulisema lihase – südamelihase. Selleks, et lähemalt vaadelda magneesiumi tähtsust südamelihasele peame välja võtma oma mikroskoobid. Jah, see jõuab välja rakutasandile ja isegi molekulaartasandile.

Magneesium mängib eluliselt tähtsat rolli paljudes energia tootmise funktsioonides. See on lahutamatu osa energia (ATP) ja valkude molekulides. Ilma magneesiumita ei ole südamelihas võimeline korralikult kokku tõmbuma ja lõdvestuma. Magneesium on samuti oluline element rakumembraani ehitamisel ja eluliselt tähtis rakkude elektrolüütide tasakaalu säilitamiseks. Kuna süda koosneb rakkudest, siis mängib magneesium lahutamatut rolli südamelihase tegevuses. Kui magneesiumitasemed langevad liiga madalale, siis keha üritab kõigest väest sellega kohaneda, aga need peamised energiatootmise funktsioonid ja raku struktuur on kahjustatud ning sellega kaasnevad südame-veresoonkonna haigused ja selle sümptomid.

Magneesium on tähtis aspekt raku funktsioonile ja struktuurile nii rakutasandil, mikroraku tasandil kui ka valgu struktuuri tasandil. Magneesiumipuudus on esimesena tuntav just seal.

Ilma piisava magneesiumita ei ole rakk võimeline hoidma õiget arvu energiamolekule (ATP), et korralikult funktsioneerida. Kuid see ei ole veel kõik. Kui magneesiumitasemed langevad allapoole teatud taset, siis hakkab peaaegu kõik paigast ära minema. Naatriumi tasakaal hakkab minema, elektrolüütide tasakaal samuti. Rakk ei ole võimeline omama tervet ja optimaalset membraani süsteemi. Kaltsium ja naatrium lähevad piirkondadesse, kus nad ei peaks olema ja rakk hakkab kaotama oma võimet korrektselt “lainetada” aktiivse ja mtiteaktiivse oleku vahel. Kulutades liiga kaua aega üleaktiivses biokeemias ja kui tasakaalu pole võimalik saavutada juhul kui rakus pole piisavalt magneesiumi, siis jääb rakk aina nõrgemaks ja nõrgemaks, sest tal puudub energia, et teha kõiki asju, mida ta peaks tegema.

Miks meil on magneesiumipuudus?

Inimesed, kes peamised töödeldud toitu söövad võivad suure tõenäosusega magneesiumipuuduse all kannatada.

Paljud töödeldud toidud sisaldavad rafineeritud nisujahu, mitte täisterajahu ja sellel rafineeritud nisujahul on enamus loomulikust magneesiumist, mis sisaldub naturaalses jahus eemaldatud. See on “rikastatud” raua ja 4 B-vitamiiniga, kuid mitte magneesiumiga.

Madalate magneesiumitasemete mõju

Kui teil on magneesiumipuudus, siis saavad rakkudes alguse erinevad talitlushäired.

  • Veri kipub hüübima, isegi siis kui ei ole tegemist haava, lõikuse või verejooksuga. Kui see hüübimine tekib veresoontes, siis loob see südameinfarkti või -insuldi riski.
  • Adrenaliini sekretsioon suureneb põhjendamatult
  • Rakud hakkavad adrenaliini stimulatsioonile üle reageerima
  • Kolesterooli tootmine ja ainevahetus muutuvad ebanormaalseteks
  • Kõik lihasrakud, sealhulgas ka need, mis on südamelihases ja veresoontes kipuvad kokku tõmbuma ja ei suuda lõdvestuda
  • On suurenenud vabade radikaalide tootmine ja vastuvõtlikkus oksüdatiivsele stressile
  • Arterid jäigastuvad ja toimub lupjumine liigse halva kolesterooli ja liigse kaltsiumi tõttu
  • Glükoos ei ole insuliini resistentsuse tulemusena korralikult töödeldud, mis võib viia II tüübi diabeedini ja paljude teiste häirete juurde, mis kõik viivad südamehaigusteni.

Kui rakkudes, kudedes, organites ja süsteemides on piisavalt magneesiumi, siis neid kohutavaid tagajärgi ei esine ja süda ning veresooned on terved igal tasandil.

  • Molekulaarsel tasandil on optimaalsed magneesiumitasemed justkui looduslik antioksüdant, mis kaitseb molekule vabade radikaalide kahjustuste eest.
  • Ensüümide tasandil tagavad piisavad magneesiumitasemed energia kõikideks vajalikeks reaktsioonideks, mis vajavad magneesiumi, et funktsioneerida.
  • Rakutasandil säilitatakse normaalne elektrolüütide tasakaal. Kaltsiumi, naatriumi, kaaliumi ja magneesiumi konsentratsioone nihutatakse ja kohendatakse nii nagu vaja. Ei ole ebatavalist lubjastumist, ülierituvust või kalduvust adrenaliinile üle reageerida.
  • Kudede tasandil veri voolab vabalt, ilma ebatavalise kalduvuseta hüübida, südamelihas ja veresoonte lihaskude saab lõõgastuda ja kokku tõmbuda vastavalt tervetele närvidele ja hormonaalsetele signaalidele. Kui oht tuleb, siis fight-or-flight reaktsioon töötab ja siis kaob nagu vaja.
  • Organite tasandil võimaldavad piisavad magneesiumitasemed, et süda pumpaks ver pidevalt ilma pekslemise või rütmihäireteta, saates verd tõhusalt paindlikesse arteritesse, mis avanevad ja sulguvad vastavalt keha vajadustele, toimetades vajaliku hapniku ja toitained kõikidesse keha rakkudesse, eriti südamesse.

Miks arstid ei räägi?

question-markKui magneesium on meie tervisele nii oluline, siis võite küsida, et miks te pole sellest kunagi kuulnud arsti käest? Sellel on mitmeid põhjusi, kuid kõige sügavam põhjus peitub meie haridussüsteemis. Ennetavat toitumist ei võeta lihtsalt tõsiselt. Magneesiumipuuduse uurimist ja selle tegelike tagajärgede mõju on pikalt uuritud ning see on viinud raamatu “The magnesium factor” avaldamiseni. Me tsiteerime professor Ron Elinit, kes aastal 2000 kirjutas üksikasalikult, et “standard” või “normaalsed” magneesiumitasemed, mis on saadud laboritestide tulemusena inimestelt, kellel on tema sõnul latentne magneesiumipuudus. See tähendab, et inimese vereproov võib näidata, et tasemed on normaalsed, kuid tegelikult on tegemist magneesiumipuudusega. Seetõttu soovitame kõigil, kes teevad vereproovi, et testida magneesiumitasemeid mitte rahulduda saadud tulemustega, kuni tasemed ei ole vähemalt üleval viimases kolmandikus skaalal, mida peetakse normaalseks.

Meie stressirohked eluviisid, krooniline madala magneesiumisisalduse ja kõrge kaltsiumisisaldusega dieet ei võimalda meil saada piisavalt magneesiumi. Mis on meie parim kaitse? Paljude jaoks on see lisamagneesiumi manustamine, et taastada ja säilitada tervet magneesiumi-kaltsiumi tasakaalu, mis on stressirohketel aegadel meile väga oluline.

Allikas: magnesiumeducation.com